Çörek Otu Yağı

HomeSoğuk Pres YağÇörek Otu Yağı

Çörek Otu Yağı

Soğuk Pres Çörekotu Yağının Faydaları

 • Hoş koku ve aroması ile içeriğindeki zengin bileşim, savunma sistemini ve zihni kuvvetlendirerek vücut direncini yükseltmeye yardımcıdır, sinir bozukluklarının tedavisinde doğal bir yatıştırıcıdır.
 • Antioksidan özellikleriyle kanser, antiastmatik etkileriyle öksürük ve göğüs hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kan dolaşımını düzenleyici etkileri bilinmektedir. Bu nedenle hem tansiyonun dengelenmesi hem de hemoroit tedavisinde tavsiye edilmektedir.
 • Klinik çalışmalar kolesterol seviyesini düşürücü etkilerine işaret etmektedir.
 • Mide ve bağırsak sorunlarını gidermede yardımcıdır; genel olarak sindirim sistemini destekler.
 • Anti-mikrobik, anti-alerjen ve anti-fungal yapısı nedeniyle sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının yanı sıra ciltte oluşan pişik ve tahriş gibi sorunların tedavisinde tavsiye edilir.

 

Çörekotu merkezi sinir sistemi ve sinirler üzerine aşağıdaki etkileri gösterir.

 • Beynin %60’ı yağ ve bu yağın %30’u omega-3’den meydana gelir. Çörekotu yağı beyinin yapısını oluşması ve düzenli çalışmasında katkı sağlar.
 • Çörekotu yağları sinir hücrelerinin zar yapılarının sıhhatli gelişmesini ve hücre solunumundaki denge olumlu yönde etkiler.
 • Çörekotunun merkezi sinir sistemi üzerine etkileri ile çocuklarda gelişim bozukluklarının önlenmesinde yardımcı olur.
 • Çörekotu antioksidan etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek ve dengede tutarak hastalıklara yatkınlığı ortadan kaldırır.
 • Çörekotu içerisindeki omega serisi yağ asitleri ve vitaminlerle enzim (Proastagladin) üretimini destekleyerek sinir sisteminin zarar görmesini engeller.
 • Çörekotu içerisindeki maddeler ruhsal-zihinsel rahatlama, iyileşme ve denge sağlar. Buna bağlı olarak dikkat dağınıklığı, ruhsal sıkıntı, zihin zafiyeti, ruhsal çöküntü, uyku bozuklukları önlenir, kişi canlılık kazanır.
 • Çörekotu içerisindeki Nigellin özel bir sinir güçlendiricisidir(tonik) yorgunluk ve bitkinlik hissini giderir, sinir sistemine olumlu katkısıyla geçmek bilmeyen, sürekli tekrarlayan (kronik) iltihaplanmalara yatkınlığı ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Çörekotu sinir sistemi üzerine dengeleyici ve gevşetici etkisi ile ağrı hissini hafifletir.
 • Çörekotunun hastalıklara karşı korucu ve önleyici olarak sağlıklı iken kullanılması esastır. Hastalık iyileştikten sonra az veya çok vücutta kalıcı hasar oluşur.
 • Çörek otu yağı belirtilen hallerde aşağıdaki hallerde kullanılabilir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak önerilerden birisi veya bir kaçı uygulanabilir.

Çörekotu Yağı Hakkında Genel Bilgiler

Çörekotu tohumunun içinde bulunan yağ preslenerek posalı kısımdan ayrılır ve böylece çörekotu yağı elde edilir.

Tüketilmesi kolay ve pratik olan çörekotu yağı ile satış miktarı artmaktadır. Satış miktarını artıran diğer bir özellik bazı kişilerin çörekotunu tohum olarak tüketememeleridir. Ayrıca, çörekotu yağı cilt bakımı, saç bakımı ve vücut bakımı ürünlerinde yaygın olarak kullanıldığı için tüketimi kolaylaştırmakta ve artırmaktadır.

Çörekotu yağı iki ayrı teknikle elde edilmektedir. Birinci teknik tinerle(organik çözücüler, hekzan) öğütülmüş tohumdan yağın alınması, süzüldükten sonra tinerin buharlaştırılması ile yağın elde edilmesidir. Bu teknik tohumdan daha fazla yağın elde edilmesi amacıyla uzun yıllar boyunca uygulanmıştır. Günümüzde de uygulandığı yerler olabilir. Besin takviyesi amacıyla kullanılacak olan çörekotu yağının bu metotla elde edilmesi çok zararlıdır. Yağın içinde kalan çok az miktarda bile olsa tiner insan sağlığı için çok büyük bir tehdittir. Bu şekildeki üretimlerin Devlet tarafından denetlenmesi gerekir.

Diğer teknik ise çörekotu yağının elde edilmesinde soğuk presleme yoludur. Soğuk preslemede iki ayrı metot kullanılır. Birincisi geleneksel metot, ikincisi ise modern metottur.

Geleneksel metotta taş değirmenleri ve tahta presler kullanılır. Öğütme ve yağın sıkılması sırasında uzun süre hava ile temasta yağda acıma (oksitlenme) başlar. Böyle bir yağın tadı acımış tereyağı veya acımış ceviz tadına benzer. Oksitlenme ile zarar görmemiş çörekotu yağının çok hoş bir lezzeti vardır. Bu lezzet bozulması hissediliyorsa böyle bir yağ kesinlikle gıda takviyesi olarak kullanılmamalıdır. Oksitlenme ile doymamış yağlar (omega-3, omega-6) bozulmaya uğrar ve sıhhate zararlı hale dönüşür. Çörekotu yağı vücutta oluşan zararlı maddeleri (serbest radikal) uzaklaştırmak maksadı ile kullanılırken, oksitlenme ile bozunmuş olan yağın kendisi sıhhate zararlı madde haline dönüşür.

Modern metotta çörekotu tohumu tava ile temas ettirilmeden azot gazı ortamında preslenerek yağı çıkarılmaktadır. Elde edilen yağın hava ile teması önlenerek bozulmaması sağlanmaktadır. Yağa bulanıklık veren maddeler çok ince gözenekli süzgeçlerden (5-20 mikron) geçirilerek yağın berrak hale gelmesi sağlanmaktadır. Yağa bulanıklık veren maddeler iyi uzaklaştırılmazsa yağ bulanık görünümlü olur ve bir süre sonra akışkanlığı azalarak koyu (viskoz) bir yağ haline gelir. Bu metotla elde yağın içerisinde azot gazı geçirilerek daha uzun süre dayanması sağlanır.

Modern metotla elde edilen yağın gerek depolama, gerek işleme ve gerekse kullanım süresince ilave olarak korunması amacıyla acımayı önleyen (antioksidan) maddeler ilave edilir. Bu maddeler vitamin E (Tocopherol), vitamin A (Beta-Karoten) ve doğal antioksidan olan zerdeçaldır. Yağı korumak amacı ile ilave edilen acımayı önleyen (antioksidan) maddelerin miktarı az olmalıdır. Bu korucu maddelerin de vücuda ilave faydaları vardır.

Modern metotla elde edilen çörekotu yağının üretiminden tüketimine kadar bir dizi tedbir ve analizler uygulanmaktadır. Çörekotu tohumu hasattan yağ preslemeye kadar serin ve kuru ortamda depolanmaktadır. Presleme işlemi azot gazı ortamında hava oksijeninde korunarak yapılmaktadır. Yağ içerisinden azot gazı geçirilerek ve acımayı önleyen katkı maddeleri (antioksidanlar) ilave edilerek uzun süreli bir koruma sağlanmaktadır. Yağ depolarına veya fıçılarına azot gazı verilerek hava oksijeni uzaklaştırılmaktadır. Fıçılar veya ticari ambalajlar ışıktan korunacak ve depolanmaktadır. Yapılan laboratuvar kontrollerinde doymamış yağ asitleri miktarı ve cinsleri ile peroksit sayısı tespit edilmektedir(1 gram yağın içinde bulunan oksijen miktarı). Gulf standartlarında peroksit sayısının kg yağ başına 10 miliekivalent oksijen olarak en yüksek değer tespit edilmiştir(SASO 1333, GS 670). Yapılan tat kontrollerinde lezzet değişimi izlenmektedir. Yağdaki bulanıklık veren maddeler ve yağın akışkanlığı incelenmektedir. Klinik incelemelerde yağın mide bulantısı, baş ağrısı, karın ağrısı, ishal ve alerjik etkisi olup olmadığı izlenmektedir.

Bu şekilde üretimi ve tüketimi kontrollü olan çörekotu yağı sayısız faydaları elde etmek üzere gönül rahatlığı içinde gıda takviyesi olarak kullanabilirsiniz.

Çörekotu yağı alırken renginin sarı olmasına, bulanıklık veren maddelerin olmamasına, kolay akıcı olmasına, hoş bir lezzette olmasına dikkat edilmelidir. Ülkemizde çörekotu yağı diye satılan bazı yağlara Ayçiçek yağı gibi diğer yağların katıldığı görülmektedir. Katılan bu yağlar sağlığa zararlı değildir, ancak çörekotu yağından beklenilen fayda sağlanamaz.

 

 • KULLANIMI: Günde bir tatlı kaşığı olarak doğrudan alınabileceği gibi salata ya da zeytinyağlılarının üzerine doğrudan ya da diğer yağlarla birlikte karıştırılarak eklenebilir. Cilt ya da saç diplerine masaj formunda uygulama yapılabilir.
 • UYARI: Kişiye bağlı alerjik bir reaksiyon görülmesi halinde kullanıma ara veriniz. Ürünün faydaları hakkında verilen bilgiler bilimsel araştırma bulgularına dayanır. Sadece destekleyici ve tavsiye niteliğindedir. Tedavi amaçlı ilaç yerine kullanmayınız.

 

Çörekotu ve Çörekotu Yağının Karakteristik Özellikleri ve Tarihçesi

Çörekotu (Nigella sativa) farklı türleri olmakla birlikte düğünçiçeğigiller (Ranunculaceae) familyasından yıllık, otsu ve Asya’ya özgü bir bitkidir.  Güzel kokusu ve keskin baharat tadı ile birlikte yüzyıllardır, Ortadoğu, Asya ve Afrika ‘da yaşamış toplumlar tarafından, günümüzde ise Avrupa ve Amerika da dâhil birçok bölgede farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Tarihte doğal bir ilaç olarak kullanılmış olan çörekotu yağı yüksek oranda temel yağ asitleri ihtiva ettiğinden, özellikle Ortadoğu’da “Kutsanmış Tohum” olarak da bilinir. Yapılan kazılarda Çörekotu yağı Tutankamon’un mezarında bulunduğu gibi şifalı özellikleri sebebiyle Kleopatra tarafından da kullanıldığı ileri sürülmektedir. İbn-i Sina’da çörekotunun metabolizmaya güç verdiğini ileri sürmüştür. Benzer nedenlerle Hindistan’da kullanıldığı bilinmektedir. Mısırlılar ve Hintlilerin yaygın olarak kullandıkları çörekotunu hazımsızlık gibi bağırsak rahatsızlıklarının tedavisi amacıyla da kullanmışlardır.

Çörekotu Eski Ahit’te de zikredilmekle birlikte Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğrudan çörekotu ile ilgili hadisi bulunmaktadır.  Hz. Muhammed (s.a.v.) “Çörek otunda ölüm hariç her türlü hastalığın şifası vardır” demiştir (Buhârî, “Tıp”, 7; Müslim, “Selam”, 88; İbn Mâce, “Tıp”, 6;  Tirmizî, “Tıp”, 5).

Son yıllarda modern tıbbın da çörekotuna yönelik ilgisi artmakta, bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri nedeniyle kanser başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisine yönelik etkileri araştırılmaktadır. Sinir sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, öksürük tedavisi, kalp hastalıkları ve kolesterolle mücadele, uçucu bir yağ olması nedeniyle romatizma ve diğer birçok rahatsızlığa olabilecek olumlu etkileri çok sayıda araştırmaya konu olmaktadır.

 

Alıntı Yapılan Bilimsel Makaleler